ASPIRANT PARTICIPANTS 

 

1969 

– Jean-Marc ANDRÉ

– Jacky COGNÉE

– Arnaud DELAVAL

– Patrick LAGADEC*

– Daniel PILLOD

– Richard WOLSZTYNSKI

 

1970 

– François BECK

– Georges HOUZE

– Yves JOURDAN

– Alain LE CARROUR

– Marcel PRIGENT*

– Jean-Pierre SEGA

 

1971 

– Dominique CHENEVIER

– Guy CHOUTEAU

– Jean-Yves FILOCHE

– Jacques GABORIEAU 

– Bernard LIBAT

– Bernard LISSONDE*

 

1972

– Daniel BASTIEN

– Hubert GAILLOT

– Gérard PONS

 

 

1973 

– Michel ARRAULT

– Patrice KLEIN

– Christophe MOTTE

 

 

1974

– Stéphane ABRIAL

– Bruno BERTHAUD

– Marc BONNET

– Bruno DAUCHET

– Dominique JAMAUX

 

1975

– Maurice FROITIER

– Jean NICLOT

– François PIERRE*

– Roger RENARD

– André YCHÉ

 

1976

– Jean-Luc DELON

–  Gilles DESCLAUX

– Gilbert LE GUEN

– Bertrand MOISY

– Alain VALLÉE

 

1977

– Maurice DUNAND

– Philippe LEFORT

– Jean-Luc MATHEY

– Éric ROUZAUD

– Patrick VIAUD

 

1978

– Sylvie DELPORTE

– Bruno HARMAND

– Gérard LATOUR

– Guy PLANET

 – Philippe ROBEYNS

 

1979

– Yves DAUTREMER

– Xavier ÉMILE

– Éric LIÈVRE

– Jean-Marc RODRIGUEZ

– Pascal VALENTIN

 

1980

– Patrick BRAME

– Thierry DELAHAYE

– Philippe PÉLLERIN

– Brigitte RICHARD

– Jean-Marc VALLI*

 

1981

– Hugues CHAPAL

– Serge DUVAL

– Cyrille LAURENT*

– Gilbert MAHÉ

– Bernard METZ

– Patrick PACOREL

 

1982

– Thierry DAPSENS

– Bruno DEPARDON

–  Eric FORTIER*

– Michel GAGNEUX

– Stéphane PICHENE

 

1983

– Philippe CAENEN

– Paul CÉSARI

– Jean-Paul DENOEUX*

–  Ramon SANS

– Étienne MICHE De MALLERAY

– Jérôme TAILLIEZ*

 

1984

– Marc AUGENSTREICH

– Alain De FLORIS

– Christophe DEHERRE

– Marie-Christine MARTEL

– Nicolas MASQUILIER

– Richard REBOUL

 

1985

– Alain AIGUEPERSE

– Florence COLLARD

– Laurent MATHOU

– Nicolas NAUDIN 

–  Bruno PACCAGNINI

–  Frédéric ROMAN

 

1986

– Christophe AUFORT

– Raymond CASTEIGTS

–  Christophe OURSEL

– Jean-Claude MIGNONAT

– Luc de RANCOURT de MIMERAND

– Frédéric PIRONI

 

1987

– Pierre BUSSET

– Jean-Luc FAVRE

– Étienne HERFELD

– Jean-Pierre MONTÉGU

– Nicolas REMPP

– Claude ZAEPFEL

 

1988

– Nicolas BERNIER

– Hugues CIEUTAT

– Olivier DHALENNE

– Gérard FONTAINE

– Jean-Luc FOURDRINIER

– Laurent GERMAIN

– Pierre-Xavier OSDOIT

– Bernard VALANCE

1989

– Stéphane GOURG

– Loic LEMERCIER

– Jean-Sébastien MACKE

– Yannick QUEMENER

– Mamy RAZAFIMAHARO

– Franck VERDIERRE

– Christophe VINCENT

– Marc VINCHON

1990

– Rémi BAHUON

– Cyril CARCY

– Sandrine DEHAY

– Florent Di SCALA

– Serge PENOUILH-SUZETTE

– Pierre-Emmanuel TROUVE

–  Benoist LEFONDRE

– Claude LIEVIN

1991

– Jean-Noël BUFFEREAU

– Patrick Di FAZIO 

– Bertrand JARDIN

– Francis MAGISSON

– Anne MORGENTHALER

– Julien SABENE

– Richard SADOWSKI

– Emmanuel VIALLE

1992

– Arnaud BEURIVE

– Thierry BRIGNON

– David CAROFF

– Olivier CELO

– Sébastien FONTAINE

– Xavier HARISPE

– Éric LE LANN

– Nicolas LEVERRIER

1993

– Olivier BRAULT

– Vincent COSTE

– David DESJARDINS

– Géraud LABORIE

– Nicolas MEYER

– Sébastien MICHEL

– Patrice MORAND

– Pierre REAL

– Axel VALAT

1994

–  Nicolas PASCAL

– Arnaud BRUNETTA 

– Lionel CORDONNIER

– Florence DY

– Guillaume BOURDELOUX

– Renald PATIGNY

– Luc PENET

– Isabelle POIROT

– Yann RICHERME

– Pierre QUEANT

1995

– Guillaume BELLIARD

– Sarah CAMUS

– Julien DEZEMERY

– Marc JOYEAU

– Frédéric OHRENSTEIN

– François-Régis VIGNEAU

– Tony ROMERO*

– Hugues POINTFER

1996

– Yann BOURION

– Natacha CILLIERES

– Julien FOURNERET

– Arnaud GARY

– Mathieu KRIL

– Franck MOLY

– Sébastien PALAPRAT

– Yann POIDEVIN

1997

– Benjamin ADOUX

– Charles BAZAILLE

– Olivier DELORME

– Antoine DELOOZ

– Marc D'ORIA

– François GAROT

– Richard GROS

– Marc JACOUD

1998

– Arnaud BOUILLAND

– Yohann DERRIEN

– Yannick DESBOIS

– Mathieu DORNE

 – Bertrand GALLOIS

– Ludovic HOSTAUX

– Raphael NAL

– Christophe RAMOS

1999

– Patrick BRYANT

– Sébastien PAGÈS

– Éric KOESSLER

– Fabrice ROND

– Grégoire SERVENT

– Anne STANEK 

– Cédric TRANCHON

– Boris ZELEZNJAK

2000

– Sébastian ALVAREZ

–  Emmanuel AUZIAS  

– Cécilia BOISSERIE

– Nicolas GERANTON

– Christophe GRANDCLEMENT

– Antoine PICQUOIN

– Paul STEPHAN

– Mathieu WINTZ

2001

– Thomas BARDIN

– Stéphane BRASSET

– Pierre CORNETTO

– Benoît HAFFREINGUE

– Jean LEYMARIE

– Anthony MONTAGNE

– Renaud QUIRIN

– Maxime SUSPÈNE

2002

– Jean-Roch BENSA

– Nicolas BOURGEOIS

– Antoine DUCHÊNE

– Rémy JACQUOT

– Sylvain LÉGER

– Jean-Christophe LONGEARD

– Mary LOY

– Jean MONTEMONT

2003

– Ludovic COULOMB

– Julien DALOZ

– Benoît DELALE

– Dimitri DROBYSZ

– Marc-Antoine GÉRARD

– Guillaume GUYOT

– Nicolas LEDUC

– Benjamin LEGALL

2004

– Jonathan BESCHERON

Bruno HENNIART

Mickael LE GEMBLE

Nicolas LIEUMONT 

Christophe PLOQUIN

Guillaume ROUANET-MEHOUAS

– Thibault FONTMARTY

– Fabien NIEL

2005

– Stéphane BAYLE

– Thomas EISENREICH

– Damien HAMOIR

– Cyrill JALLIFFIER-VERNE

Guillaume KUBALA

– Jean PEDEUTOUR

Mickaël PETIT

Arnaud TRIPET

2006

Guillaume DORNIER

Fabien GUILLAS

Rémi MAÏO

Emmanuel MARENGHI

Claire MEROUZE

Clément RACINE

Clément SALLE

Matthieu TURQUAIS

2007

Benjamin BAUDOIN

Axel DUFOUR*

Loic GILLIET

Alexandre HOURDIAUX

Julie LABBE

Charles MENARD

Francois-Xavier THOUAILLE

Leopold VIROLES

2008 – Georges ABIHANNA

– Francois BAILLES

– Florent CHUPIN

– Vincent COUTIN

– Valentin MAILLOT

– Cedric PALACCI

– Kevin RAVETTA

– Thibault SAILLET

2009 - Florent BASTIEN

-Gregoire BAVANT

- Pierre CAGNAC

-Damien CLAUSSE

-Axel FAVREUL

-Anthony LAPEYRE

-Mathieu LOURENCO

-Chloe ROUGER

* DECEASED